Якщо фірма виводить на ринок новинку при встановленні цін на неї вона може вибрати:
— стратегію зняття вершків;
— стратегію міцного впровадження.
Стратегія зняття вершків полягає у встановленні максимально високої ціни, при цьому орієнтується на осіб з високими прибутками. Умови застосування стратегії :
— підприємство захищає себе від конкурентів за допомогою патенту або постійного вдосконалення якості;
— достатній попит на товар;
— попит не еластичний або відсутні замінники;
— витрати дрібно серійного виробництва настільки високі, щоб звести нанівець вигоду від високих цін.
Стратегія міцного впровадження на ринок полягає у встановленні порівняно низької ціни на новинку, щоб притягнути більше покупців і завоювати велику частку ринку. Умови застосування стратегії :
— великий об’єм попиту на продукцію (існує або створюється);
— значні фінансові можливості фірми (великий обсяг виробництва);
— висока еластичність попиту;
— низька ціна не примушує думати покупців, що товар не якісний.
Якщо на ринок виводиться новий товар імітатор, то треба прийняти рішення про позиціонування товару за якістю і ціні і вибрати відповідну стратегію. Логічним продовженням стратегії зняття вершків є стратегія ковзаючої, падаючої ціни, тобто ціна послідовно ковзає по кривій попиту і у міру насичення ринку знижується. Умови застосування:
— постійна турбота про якість товару і розробка нових моделей (захист від конкуренції);
— зниження витрат виробництва.
Продовженням стратегії міцного впровадження на ринок є стратегія переважної ціни, яка застосовується при небезпечному вторгненні конкурентів і потрібна для досягнення конкурентної переваги (за ціною, за якістю).
На етапі зростання ціни можуть залишитися колишніми або підвищиться у зв’язку із зростанням попиту. На етапі зрілості ціни знижуються, а на етапі насичення ціни найнижчі. На етапі спаду ціни низькі, але якщо виробництво знижується швидше, ніж попит, то може підвищиться, а ціни на вироби, зняті з виробництва, як правило, вище.